wydarzenia

 

Z życia naszej szkoły


 Zakończenie roku szkolnego 2008/2009

Wreszcie nadeszły tak długo wyczekiwane wakacje! Nie gniewajcie się, kochani Nauczyciele, ale bez żalu żegnamy się z Wami i ze szkołą na dwa miesiące. I Wy i my zasłużyliśmy sobie na wypoczynek całoroczną ciężka pracą. Wrócimy tu po wakacjach wypoczęci i gotowi do dalszej pracy.

 

Nasza praca i nasz wysiłek nie tylko w nauce  przynoszą nam ogromną satysfakcję i sukcesy, którymi teraz możemy się pochwalić:

 

1. W  konkursie plastycznym organizowanego przez Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w kategorii „Narkotykom-STOP”  II miejsce zajęła praca Doroty Skorus z klasy VI.

 

2. W ramach  VI Dni Integracji – Zobaczmy Siebie Książnica Beskidzka zorganizowała konkurs plastyczny „Inny nie znaczy gorszy”  ,wyróżnienie otrzymała praca Marysi Rojczyk z kl. V, wyróżniono również całą naszą szkołę za udział w konkursie.

 

3. Tradycyjnie wzięliśmy udział w interdyscyplinarnymmiędzynarodowym konkursie plastycznym „Mieszkam w Beskidach” organizowanym przez GOK w Świnnej. Była to już XVI edycja konkursu, gdzie na 8000 uczestników z 300 szkół nagrodzono 1300 prac w tym: w kategorii wyklejanka IV m-ce zdobyła praca Kaliny Windak z kl. V, nagrodą dyrektora, a jednocześnie I miejscem nagrodzono prace Pawła Walusia, Justyny Zoń. Dawida Mazura z kl.II gimnazjum. Uczniowie odebrali nagrody i dyplomy w bielskim Kinoplexie.

 

4. Uczniowie  wzięli również udział w konkursie plastycznym na terenie naszej szkoły, organizowanym przez KOŁO KRAJOZNAWCZE pt. ”Moja niezwykła budowla”

5. W konkursie plastycznym organizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Bielska –Białej pt. „Moja Mama” laureatami zostali: Iza Ogarek z kl. II zajęła 2 miejsce w młodszej grupie wiekowej oraz Stanisław Adamaszek -3 miejsce i Mariusz Honkisz z kl. VI- 2miejsce . Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas koncertu charytatywnego w Bielskim Centrum Kultury.

 

Mamy również swoje małe sukcesy sportowe:

  1. W marcu 2009 roku w składzie: Kamil Waliczek, Paweł Waluś, Kamil Cendry, Konrad Kopeć, Dawid Mazur, Karolina Zyguła, wzięliśmy udział w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Szkół i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych im. K.I. Gałczyńskiego w Bielsku-Białej. Zajęliśmy VII miejsce. Zdobyliśmy jednego gola, którego strzelił Dawid Mazur.

  2. W maju 2009 roku w składzie: Kamil Waliczek, Dawid Mazur, Magda Gluza, Karolina Zyguła, Maciej Liścioch wzięliśmy udział w Mityngu Lekkoatletycznym Szkół i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych im. K.I. Gałczyńskiego w Bielsku-Białej. Magda Gluza w biegu na 400m dziewcząt młodszych zajęła II miejsce, a Kamil Waliczek w pchnięciu kulą zajął III miejsce.

Zapraszamy do galerii zdjęć z zakończenia roku szkolnego >>>


 Piknik Rodzinny: "Na Dzikim Zachodzie"

Czy to możliwe, żeby w środku Europy poczuć się nagle jak na Dzikim Zachodzie???

W naszej szkole wszystko jest możliwe!

Za sprawą naszych nauczycieli: pani Ewy Mazur, pana Jacka Jakubca i pana Marcina Pytlowanego 17 czerwca nasz ogród szkolny zamienił się w prawdziwy Dziki Zachód.

Każda klasa zamieniła się nagle w indiańskie plemię:  sami nadaliśmy sobie nowe imiona plemienne, wybieraliśmy Wodza i z własnoręcznie wykonanymi oszczepami zaprezentowaliśmy się wszystkim obecnym.

Było jeszcze mnóstwo innych atrakcji: wypłukiwanie złota, podchody, a na zakończenie ogromne indiańskie ognisko.

Za sprawą naszych gości: uczniów z gimnazjum w Jaworzu – mieliśmy też okazję postrzelać z prawdziwych łuków.

Wszystkim piknikowym atrakcjom towarzyszyła indiańska muzyka – tej co prawda tu nie znajdziecie, ale wszystkie inne atrakcje możecie podziwiać w naszym fotoreportażu.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


 O uśmiech dziecka

Już od kilku lat, pod koniec roku szkolnego studenci Kolegium Nauczycielskiego z Bielska-Białej zapraszają nas na stadion "Rekord" i tam dokładają wszelkich starań, aby wywołać na naszych twarzach uśmiech i radość.

         W tym roku również 28 maja, bawiliśmy się tam wspólnie z naszymi kolegami z innych szkół. Wśród wielu atrakcji były zawody i zabawy sportowe, występy artystyczne naszych rówieśników z bielskiego zespołu "Adagio"

pokazy sprzętu wojskowego i strażackiego i wiele wiele innych atrakcji.

 

         Żadne słowa nie wyrażą naszej wdzięczności, ale podziękowaniem niech będzie nasz uśmiech!

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


 Wycieczka do Warszawy

13, 14 i 15 maja klasy 5, 6 i 2g były na wycieczce w Warszawie.

Zwiedzaliśmy Zamek Królewski i widzieliśmy Kolumnę Zygmunta.

Następnym naszym celem była Starówka gdzie oglądaliśmy pomnik Małego Powstańca, Barbakan i Rynek. Widzieliśmy także słynną Syrenkę i katedrę św. Jana.

Na Krakowskim Przedmieściu widzieliśmy zaś pomniki Mickiewicza i Kopernika. Na koniec pierwszego dnia zostawiliśmy sobie Pałac Prezydencki.

Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od Powązek. Na cmentarzu tym leży Maria Góralówna, patronka naszej szkoły. Na jej grobie złożyliśmy kwiaty.

Potem oglądaliśmy panoramę Warszawy z Pałacu Kultury. Musieliśmy wyjechać windą na 30 piętro. Ale warto było. Widzieliśmy całą naszą stolicę.

Potem widzieliśmy metro, budynek Telewizji Polskiej, Łazienki – a w nich pomnik Piłsudskiego i Chopina. Wieczorem zaś udaliśmy się pod Sejm.

W piątek rano zwiedzaliśmy niesamowite Muzeum Powstania Warszawskiego. Szliśmy kanałami, oglądaliśmy zdjęcia, filmy, kartki z zapiskami powstańców. Następnie poszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

Była to wspaniała i pouczająca wycieczka.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


 3 Maja

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Klasa II gimnazjum przygotowała inscenizację uchwalenia konstytucji. Uczniowie pięknie prezentowali się w historycznych strojach. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki historyczne i wysłuchaliśmy wiersza „Opowiedz mi moja ojczyzno” – recytowanego przez Kasię Niemczyk.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


 VII REGIONALNE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE

DZIECI I MŁODZIEŻY ZE SZKÓŁ SPECJALNYCH

„RAZEM” - HAŁCNÓW 2009

Co dwa lata odbywają się w Hałcnowie Regionalne Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży Ze Szkół Specjalnych. Dla nas to jedna z niewielu możliwości zaprezentowania własnego dorobku artystycznego i pokazania naszym rówieśnikom, że w naszej szkole, oprócz nauki i ciężkiej pracy jest też miejsce na zabawę i taniec.

W tym roku spotkaliśmy się w Hałcnowie 29 kwietnia. Podziwialiśmy, oklaskiwali występy naszych kolegów ze szkół specjalnych Bielska i całego naszego regionu. My zaprezentowaliśmy sambę, nad którą wraz z naszym opiekunem, panem Marcinem Pytlowanym, pracowaliśmy w ciągu całego prawie roku oraz wraz z zespołem Iskierki ze Szkoły nr 17 zaprezentowaliśmy nasz hymn szkolny: "Jesteśmy jednym z kolorów tęczy"

Na spotkaniach w Hałcnowie nie ma konkurencji i rywalizacji, bo nie sukces jest tu najważniejszy.

Najważniejsze jest spotkanie – bo…."nikt nie ma z nas tego, co mamy RAZEM!!!"

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


 Jonasz 2009

z

Po raz pierwszy w tym roku, uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Ekumenicznym Konkursie Biblijnym „Jonasz” – Ewangelia według Świętego Marka.

20. kwietnia, wraz z naszą siostrą katechetką Bernadetą Owsianką nasi koledzy wzięli udział w finale tego konkursu. (wcześniej, w czasie rekolekcji szkolnych odbył się konkurs przepisywania Ewangelii św. Marka) Do finału dotarły: Justyna Zoń i Patrycja Caputa z kl II gimnazjum. Justyna zajęła II miejsce!

 

Nasi koledzy brali też udział w konkursie plastycznym „Apostoł Narodów”. Swoje prace zaprezentowali: Paweł Waluś (II miejsce), Maciej Liścioch (wyróżnienie) i Kamil Waliczek (wyróżnienie) z kl II gimnazjum.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


 Witaj Wiosno!

Jak ciekawie przywitać wiosnę, kiedy za oknem wciąż zimno i prószy jeszcze śnieg? To wydawało nam się niemożliwe, a jednak… odnaleźliśmy jej pierwsze ślady w naszej szkole. A to za sprawą pań: Ani Rozumek, Iwony Greń i Ali Marek, które w bardzo ciekawy, zabawowo- konkursowy sposób zaprosiły do nas wiosnę, a nas zmusiły do poszukania jej śladów jeszcze co prawda nie w przyrodzie, a właśnie w szkole, w rozwiązywaniu rebusów, konkursów, zagadek.

I trochę też w nas samych;)

 I Udało się!!! Zobaczcie to sami >>>


 Saint Patrick’s Day

17 marca zazieleniło się w naszej szkole ……

Pani Monika Zaremba przygotowała wiele zabaw związanych z obchodami Dnia Świętego Patryka.

 

Dzień Świętego Patryka Saint Patrick’s Day obchodzony jest w Irlandii Ireland 17 marca 17th March. W tym dniu organizowane są parady parade i tańce oraz je się świąteczny obiad. Zieleń green jest kolorem dnia,  każdy nosi trójlistną zieloną koniczynę shamrock

Jak głosi legenda, święty Patryk Saint Patrick wykorzystał koniczynę do wyjaśnienia tajemnicy Trójcy Świętej. Wielu ludzi w tym dniu uczestniczy we Mszy św. 

 

My w szkole też trochę z tej okazji "poświętowaliśmy". Robiliśmy zielone szarfy z koniczynkami, w sali komputerowej wykonywaliśmy interaktywne ćwiczenia 

utrwalające słownictwo związane z tym dniem a także był konkurs dotyczący tradycji związanych z tym świętem. Na koniec było rozdanie wielu nagród i wspólnie zatańczyliśmy irlandzki taniec pod kierownictwem pani Iwonki Leraczyk.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


23 stycznia - Bliżej Afryki

„Jak Niebo przychyliło się do Ziemi”… – mogliśmy o tym usłyszeć i zobaczyć podczas tegorocznych jasełek. Nietypowych, bo prawdziwie afrykańskich. Tą krótką bajką, obrazującą życie w Afryce, uczniowie naszej szkoły przybliżyli nam klimat Czarnego Lądu.

Pokazali też, że wszędzie  - niezależnie od miejsca, i czasu – Bóg się rodzi!

 

W prawdziwie afrykańskim stylu odbywał się też tegoroczny bal karnawałowy. Przebrani w afrykańskie stroje bawiliśmy się i tańczyliśmy nie tylko na afrykańską nutę. Tegoroczny Król i Królowa balu też byli bardzo „afrykańscy”.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


Wigilia

Już powoli staje się tradycją, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się wszyscy: uczniowie i nauczyciele na wspólnym spotkaniu opłatkowym. Tak było i w tym roku.

Najpierw p. Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne, a potem mogliśmy przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia indywidualnie.

Był też symboliczny poczęstunek z wigilijnymi potrawami i łakociami.

W ramach kolędowania swój „mini-recital” zaprezentowali nasi najmłodsi koledzy z „zerówki”, którzy z pomocą pana Marcina brawurowo wykonali kilka kolęd.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


Mikołaj

Chyba jesteśmy najgrzeczniejszym dzieciakami na świecie, bo w tym roku znowu odwiedził nas Mikołaj! Zobaczcie zdjęcia ze spotkania z nim. A co dostał każdy z nas? – to już nasza tajemnica.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


Andrzejki

Dzień 28 listopada był w naszej szkole - za sprawą wróżek i czarodziejek  p. Ani,
p. Iwonki i p. Uli - dniem bardzo magicznym. Ten dzień spędziliśmy w szkole „andrzejkowo”, uczestnicząc w andrzejkowych zabawach, konkursach i – co najważniejsze – wróżąc sobie, co nas czeka w przyszłości.

Andrzejkowe wróżby zawsze budzą w nas wiele emocji, bo oprócz wspaniałej zabawy, każdy z nas po cichu zastanawia się, czy wróżby się spełnią i czy nie…..? Ale nawet, jeśli są dla nas niepomyślne, to cóż… przecież za rok znowu możemy sobie coś wywróżyć!

 

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


NA RATUNEK DZIECIOM Z KONGO.

W listopadzie 2008 przystąpiliśmy do akcji UNICEF
„NA RATUNEK DZIECIOM Z KONGO”

Koordynatorem akcji w szkole została Pani Ewa Mazur.
W ramach akcji przeprowadziliśmy kampanię informacyjną w szkole wśród naszych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników oraz w naszych rodzinach. Wykorzystaliśmy w tym celu materiały informacyjne przysłane nam przez UNICEF tj. plakaty, teksty z informacjami, apel ambasadorów dobrej woli - znanych aktorów: Pani Małgorzaty Foremniak i Pana Artura Żmijewskiego, film na CD. Przeprowadzone zostały specjalne lekcje na ten temat.
Przed Świętami Bożego Narodzenia zebraliśmy trochę pieniędzy na rzecz dzieci z Kongo na aukcji baniek choinkowych.
Uczniowie klas: 2-giej i 3-ciej szkoły podstawowej oraz 2-giej gimnazjum przygotowali afrykańskie przedstawienie jasełkowe.
W dniach 16 i 18 stycznia 3- krotnie zagraliśmy afrykańskie przedstawienie jasełkowe dla dzieci z Przedszkola nr 25, Szkoły Podstawowej nr 5 i słuchaczy kursu  oligofrenopedagogiki RODN "WOM" w Bielsku – Białej.
Przedstawienie oparte było na kanwie Baśni o Wcieleniu "O tym jak Niebo przybliżyło się do Ziemi" wyszukanej na stronie internetowej Zgromadzenia Księży Misjonarzy http://www.misjonarze.pl/ ,opowiedzianej przez  ks. Andrzeja Siemińskiego CM, który wiele lat głosił Ewangelię mieszkańcom Afryki.
23 stycznia 2009r. zakończyliśmy akcję grając Jasełka po raz ostatni dla wszystkich uczniów naszej szkoły, rodziców i zaproszonych gości. W akcji wzięła udział także nasza pani wizytator z KO w Katowicach Delegatura w Bielsku – Białej, przedstawiciele Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku - Białej, dzięki któremu uzyskaliśmy fundusze na dekoracje do przedstawienia. Zaprosiliśmy także proboszcza parafii NMPKP w Bielsku - Białej, za pośrednictwem którego mogliśmy wypożyczyć oryginalne afrykańskie postacie do stajenki bożonarodzeniowej. W przedstawieniu uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych mediów Gość Niedzielny i Telewizji Bielsko.
W efekcie uzbieraliśmy 1170,00- zł,
które w dniu 23 stycznia koordynator akcji przelała na specjalne konto UNICEF. Pieniądze te pomogą w zakupie szczepionek przeciwko odrze oraz specjalnych posiłków dla skrajnie niedożywionych dzieci Plumpy Nut.

Serdecznie dziękujemy wszystkim,

którzy wspomogli naszą akcję i pomogli nam ją zorganizować!!!

Jest nam bardzo miło, ponieważ zostaliśmy wyróżnieni, spośród 522 szkół, biorących udział w akcji, i tym samym znaleźliśmy się w wąskim gronie „Najbardziej zaangażowanych społecznie szkół roku 2008”. To dla nas wielkie wyróżnienie i dla naszej szkoły równocześnie dowód na to, że nawet mały może zdziałać naprawdę dużo!

 

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


11 listopada – 90 rocznica odzyskania niepodległości.

W szczególny sposób - bo to okrągła, 90-ta rocznica - obchodziliśmy w tym roku Święto Niepodległości.

Uczniowie klasy VI i II gimnazjum, przygotowali pod kierunkiem p. Ewy Wresiło i p. Agaty Klimkowskiej, uroczysty apel, na którym przypomnieli nam o tym, jak burzliwe były losy naszej ojczyzny i jak trudna i długotrwała była polska droga do wolności.

Nam, młodym Polakom, trudno jest zrozumieć i docenić wolność i niepodległość, bo jest ona dla nas codziennością, ale dla Polaków, którzy wywalczyli tą niepodległość było to ogromne wydarzenie, okupione wielkim trudem i poświęceniem. Chcemy o nich pamiętać, szczególnie w tym dniu.

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


Święto Komisji Edukacji Narodowej.

Kim są te dzieciaki na fotografiach? Twarze…. jakby znajome….

Nie uwierzycie, ale to NASI NAUCZYCIELE! 

Może trudno nam w to uwierzyć, ale oni też kiedyś byli dziećmi.

  

 

Data 14 października corocznie przypomina nam o tych wszystkich, których spotykamy co prawda codziennie w szkole, ale których pracy i zaangażowania w naszą naukę i wychowanie na co dzień nie doceniamy. Dlatego tak potrzebny jest ten jeden dzień w roku, abyśmy mieli okazję w szczególny sposób im podziękować.

 

Wszystkim naszym kochanym

Nauczycielom, Wychowawcom i Pracownikom szkoły

życzymy Wszystkiego Najlepszego.

Niechaj nigdy zabraknie Wam sił, zapału do pracy,

niech praca w naszej szkole

będzie zawsze sprawiała Wam radość i zadowolenie.

 

Tego życzą Wam wszystkim:

Uczniowie i Rodzice

Zespołu Szkół dla Dzieci Niesłyszących.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć >>>


Uroczystość nadania imienia naszej szkole.

Dzień 19 września pozostanie w naszej pamięci jako jedno z najważniejszych wydarzeń, i to nie tegorocznych.

To prawdziwe Święto naszej szkoły! To właśnie w tym dniu odbyły się uroczyste obchody nadania imienia patrona Szkole Podstawowej i Gimnazjum: imienia Marii Góralówny.

Dzień ten rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą w kościele NMP Królowej Polski. Następnie przeszliśmy do Domu Żołnierza, gdzie odbyła się akademia, na którą zaproszenie przyjęli: Prezydent Miasta Bielska-Białej Pan Jacek Krywult,  Przewodniczący Rady Miasta Pan Jarosław Klimaszewski, Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury rady Miasta Pan Kazimierz Polak, Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej Pan Jan Solich, Inspektor MZO Pani Elżbieta Milewska, Zastępca Dyrektora Śląskiego Kuratorium Oświaty Delegatura Bielsku-Białej Pani Bronisława Szkaradnik, Pani wizytator Aleksandra Halska, Pani prof. Urszula Eckert, prezes Zarządu Głównego PZG w Warszawie Pan Andrzej Kopeć,  dyrektorzy szkół dla niesłyszących z Krakowa i Raciborza, zastępca dyrektora Centrum Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu im. Marii Góralówny  w Szczecinie Pan Bogusław Adamski,  dyrektorzy i przedstawiciele szkół i placówek oświatowych z naszego miasta. Byli też nasi rodzice, nauczyciele, pracownicy oraz niektórzy absolwenci naszej szkoły, i – oczywiście – my, bo to przecież głównie nasze święto.

Na początku pani Dyrektor Szkoły Aleksandra Wojdylak przedstawiła sylwetkę patronki Marii Góralówny>>>.

Pan Przewodniczący Rady Miasta odczytał uroczyście uchwały Rady Miasta o nadaniu imienia Marii Góralówny szkole Podstawowej nr 39 i Gimnazjum nr 18.

W krótkiej prezentacji multimedialnej>>>, mieliśmy możliwość pokazania wszystkim obecnym na akademii szkoły – tego, jak pracujemy i jak spędzamy czas na nauce, i zabawie.

Potem zaroszeni goście przekazywali na ręce pani Dyrektor gratulacje i życzenia dla całej naszej społeczności szkolnej.

A na zakończenie, mogliśmy zaprezentować nasze umiejętności artystyczne, a także podziwiać występy naszych kolegów z Przedszkola nr 25 i Szkoły Podstawowej nr 29 w Bielsku-Białej.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z tej wspaniałej uroczystości >>>


Witamy nowy rok szkolny.

Wakacje.. wakacje… i już po wakacjach! Wszystko, co z wakacyjnym czasem związane, musi się kiedyś skończyć. A konkretnie: 1 września, kiedy to opaleni, wypoczęci i zadowoleni, że znów możemy być razem, zaczynamy nowy rok szkolny. Jak zawsze mamy nadzieję, że będzie on czasem nie tylko nauki i pracy ale i czasem zabaw, wycieczek, szkolnych imprez, słowem:  nowych przygód.

Życzymy tego sobie, naszym nauczycielom i wszystkim naszym rówieśnikom!

 

 

Witamy nowy rok szkolny, a wraz z nim naszych nowych małych kolegów, którzy zaczynają swoją szkolną przygodę w „zerówce”. To: Dagmara Książkiewicz, Weronika Krajewska, Jakub Buczek i Szymon Sapeta. Już dziś życzymy im samych sukcesów w naszej szkole.